Líhnutí Testudo marginata

24.09.2011 14:42

Jak jsme v předchozím příspěvku avizovali, došlo v našem chovu ke snůšce samičky Testudo marginata. Všechna vajíčka vykazovala známky oplození, nakonec se "proužek" oplozenosti objevil i na posledním vajíčku, byť s dvoudenním zpožděním. U tohoto vajíčka jsem v průběhu inkubace maličko pochyboval, zda bude oplozené. Z minulosti mám zkušenost s tím, že i neoplozená vejce kupříkladu Testudo horsfieldi se chovala jako oplozená (včetně zmiňovaného pruhu).

27.7. se začalo klubat na svět první mládě.

 

Toto mládě se mi zapsalo do paměti hned dvakrát: poprvé při samotném líhnutí, kdy při rozbíjení skořápky hlavou nechtěně nabralo do tlamky úlomek skořápky a bez okolků ji spolklo, podruhé pak, když opustilo skořápku a ukázalo se, že bude nejtmavším zvířetem celé snůšky.

 

I nyní, necelé dva měsíce po vylíhnutí, je melanické a intenzita černé barvy u něj zesiluje. Na této fotografii je vidět další čtyři klubající sourozence. 30.7. jsou vylíhnutá, případně alespoň na svět vykukující všechna mláďata vyjma posledního jmenovaného vajíčka u něhož jsem pochyboval v oplozenost.

 

První pohled na svět...

 

Pohled na celou skupinku a "zlobivé" vajíčko

 

Jak se následně ukazuje, oplozené je i vajíčko poslední, byť skrývá nejmenší želvičku z celé skupiny. Z nepochopitelných důvodů měla v době líhnutí svých sourozenců ještě velký nestrávený žloutkový váček. Želvička přichází na svět až 4.8., je sice nejmenší, ale vitalitou a chutí k jídlu si nezadá se svými sourozenci.  

V současnou dobu se mají všechny želvičky čile k světu, na svou velikost spořádají denně slušnou kupu potravy (směska sekané pampelišky, jitrocele, jetelovin s přídavky květů pampelišek, strouhané mrkve atp. posypávané vitaminominerální směsí), což se odráží i na patřičném růstu. Po vystavení nutných dokumentů bude část mláďat (tři želvičky jsou již zamluveny) nabídnuta novým majitelům do doufejme dobrých podmínek.